اصول یانگ برای موفقیت در فریلنسری

اصول یانگ برای موفقیت در فریلنسری

امروزه با گسترش تکنولوژی و افزایش رقابت در بازار کار، کسب و کارهای فریلنسری به شدت مورد توجه قرار گرفته‌اند. در کشورهای پیشرفته بخش قابل توجهی از نیروی کار را فریلنسرها  تشکیل می‌دهند. از طرفی کاهش موقعیت‌های شغلی دولتی در کشورهای جهان سوم مانند کشور ما باعث گسترش مشاغل فریلنسری شده است.

قطعا شروع کار به عنوان یک فریلنسر، مانند هر شغل دیگری با چالش‌های بسیاری همراه خواهد بود. شاید شنیدن داستان فریلنسر‌های موفق و نظریات آنها در مورد نحوه موفقیت بتواند تا حدی این چالش‌ها را کمتر کند.

در این مقاله در مورد تجربیات شخصی به نام جوئل یونگ صحبت می‌کنیم. یونگ یک فریلنسر موفق در حوزه تولید محتوای صوتی و تصویری است.  که کار خود را در حدود ۱۵ سال پیش و در بد ترین شرایط اقتصادی آغاز کرده است.

کشیشی که به درآمد ۲ میلیون دلاری رسید

یانگ در سن ۳۵ سالگی در حالی که دو فرزند خردسال داشت، با بدهی‌ ۵۰ هزار دلاری مواجه شد. وضعیت سخت زندگی و نداشتن یک شغل مناسب، زندگی او را تا مرز فروپاشی پیش برده بود. تا اینکه برای اجرای پروژه‌ای در کلیسا، صدا پیشه‌ای را با مبلغ ۱۰۰۰۰ دلار از  Fiver استخدام کرد.  همین اتفاق تولد یک ایده در ذهن یانگ بود .

توانایی او در صحبت و سخنرانی باعث شد تا به این فکر کند که می‌تواند اسکریپ‌های تبلیغاتی یا کتاب‌های صوتی را بخواند. در ابتدا اصلا فکر نمی‌کرد درآمد قابل توجهی از این کار داشته باشد. اما در کمال تعجب در اولین تجربیات ماهی حدود ۴۰۰ دلار درآمد داشت.

پس از مدت زمانی یانگ متوجه از پروژه‌ها را به دلیل نداشتن مهارت در تولید محتوای ویدئویی و انیمیشنی از دست می‌دهد. به همین خاطر به صورت خود آموز شروع به یاد گرفتن این مهارت‌ها کرد.

تولید محتوای صوتی و تصویری به حدی برای یانگ رضایت بخش بود که تصمیم گرفت این کار را به عنوان کار تمام وقت و شغل اصلی خود انتخاب کند. او از این طریق نه تنها بدهی‌های خود را پرداخت کرد، بلکه در سال ۲۰۱۳ توانست بیش از دو میلیون دلار از Fiver درآمد کسب کند.

 قوانین مالی یانگ برای موفقیت در فریلنسری

یانگ برای رسیدن به این درآمد فوق العاده دو قانون اصلی را در زمینه‌های مالی برای خود در نظر گرفت.  او معتقد است پایبند بودن به این دو اصل یکی از مهمترین عوامل موفقیت اوست.

1- برنامه ریزی و بودجه بندی برای زندگی حرفه‌ای و شخصی و پایبند ماندن به آن

یانگ می‌گوید که بودجه بندی بخش بزرگی از زندگی او را تشکیل می‌دهد. به طوری که حداقل در ۱۰ تا ۱۲ سال گذشته  او و همسرش تلاش کرده‌اند تا بدون بدهی مدیریت خانه خود را بر عهده گیرند. از دیدگاه یانگ داشتن برنامه ریزی برای درآمد  و اولویت بندی هزینه‌ها برای رشد کسب و کار در آینده بسیار مورد اهمیت است.

جالب است بدانید او این کار را زمانی آغاز کرد که هیچ بودجه‌ای برای توسعه کسب و کار خود نداشت و از وسایل دم دستی برای انجام پروژه‌های پیشنهاد شده در Fiver استفاده می‌کرد. یانگ می‌گوید : ” با وجود توانایی خرید دوربین یا سایر تجهیزات از طریق کارت اعتباری ترجیح دادم تا با استفاده از تلفن همراه حداقل برای یک سال فعالیتم را ادامه دهم.”  او با همین ابزار کم توانست در سال اول فعالیت خود ۳۵ هزار دلار درآمد داشته باشد.

پس انداز کردن قانون دیگری است که یانگ به شدت به آن معتقد است.  او می‌گوید که ویژگی شغل فریلنسری داشتن درآمد با ثبات است. ممکن است شما یک ماه درآمد فوق العاده‌ای داشته باشید، اما در ماه بعد به شدت کم کار شوید. بنابراین در ماهی که درآمدهای شگفت انگیز دارید حتماً به فکر پس‌انداز باشید‌.

۲- مدیریت مالی زندگی شخصی و حرفه‌ای بدون وام و بدهی

یانگ پس از اینکه در سال ۲۰۱۳ توانست به طور کامل از زیر بار بدهی‌های خود خارج شود، فهمید که نداشتن بدهی نه تنها یک دستاورد شخصی به حساب می‌آید بلکه برای زندگی حرفه‌ای و راه اندازی یک کسب و کار نیز ضروری است.

از دیدگاه یانگ نداشتن بدهی می‌تواند به شما در بودجه بندی و برنامه ریزی بهتر برای درآمد تان کمک کند. او معتقد است که خریدهای اعتباری تنها بخش زیادی از هزینه‌ها را در غالب سود به شما  تحمیل می‌کنند.  ز دیدگاه او متعهد بودن به سبک زندگی بدون بدهی هزینه‌ها و مسئولیت‌ها را کاهش می‌دهد.

به علاوه یانگ معتقد است با نداشتن بدهی توانسته کسب و کار خود را انعطاف پذیرتر کند. او می‌گوید: “چون بدهی نداشتم پس تعهدی برای داشتن  درآمد مشخص وجود نداشت. بنابراین می‌توانستم موقعیت‌های کاری را بر اساس علاقه و کیفیت آنها انتخاب کنم. ” او می‌گوید با نداشتن بدهی شانس به دست آوردن پروژه‌های لاکچری را بدست آورده است.

توصیه‌های یانگ برای موفقیت در فریلنسری

یانگ به عنوان یک فریلنسر موفق به افرادی که قصد دارند به تازگی کسب و کار خود را راه‌اندازی کنند، توصیه‌هایی دارد. از نگاه او عمل کردن به این توصیه موفقیت شما را تضمین می‌کند.

۱. مهارت‌های خود را دست کم نگیرید

یانگ می‌گوید که ساده‌ترین مهارت شما نیز می‌تواند برای شما مفید باشد. او در بیان خاطرات زندگی خود می‌گوید که همیشه به توانمندیش در اجراهای پشت میکروفون آگاه بود، اما نمی‌دانست که این توانمندی را سایرین ندارند و گمان می‌کرد که همه می‌توانند به سادگی پشت میکروفون و در مقابل دیگران سخنرانی کنند. اما  بعدها متوجه شدکه این یک استعداد خدادادی و ویژه برای اوست.

یانگ توصیه می‌کند که توانمندی‌های خود را بشناسید. برای اینکار کافیست از چند نفر از نزدیکان یا همکاران خود بخواهید تا سه مورد از مهارت‌های شما را نام ببرند.

۲. شرایط بازار کار را بشناسید و متناسب با آن آموزش ببینید

یانگ می‌گوید که امروزه با در دست بودن منابعی مانند گوگل و یو تیوب، هیچ‌کس بهانه‌ای برای آموزش ندیدن ندارد.  از دیدگاه او برای شروع کردن نباید عالی باشی اما برای عالی بودن حتماً باید شروع کنید.

او می‌گوید که در ابتدای کار فریلنسری هرگز مهارت امروز خود را نداشته است. اما چیزی که باعث رشد و موفقیت او شده  سازگار بودن و اشتیاق داشتن به یادگیری است.

از نظر او  انتظار شرایط ایده آل برای شروع یک کار اصلاً منطقی نیست. شما باید شروع کنید و در حین پروسه انجام کار بیاموزید، تجربه کنید و مرتبا خود را به چالش بکشید.

۳. ترندهای بازار را بشناسید

یانگ توصیه می‌کند که برای موفقیت در شغل فریلنسری باید بازار کار خود را بشناسید و بدانید مشتریان شما چه می خواهند. تلاش کنید مهارت مربوط به آن را به دست آورید و آن را در خدمات خود ارائه دهید.

بنیامین خلیلی

بنیامین خلیلی

نویسنده از: 1400/06/30

دیدگاه خود را بنویسید

Retry Layer 1