راه‌های افزایش خلاقیت در طراحی سایت

راه‌های افزایش خلاقیت در طراحی سایت

طراحی سایت یکی از روش‌های بسیار محبوب و مرسوم برای آغاز یک کسب و کار اینترنتی و یا گسترش فعالیت‌ها به دنیای مجازی است. برای اینکه بتوان با وجود بیشمار سایتی که در اینترنت وجود دارند، به چشم آمد و مخاطب خاص خود را پیدا کرد نیاز است که راهی خلاقانه و متفاوت را در پیش گرفت. اهمیت دادن به ویژگی‌هایی نظیر سرعت، اصول سئو، کیفیت محتوا، کارایی محتوا و مواردی از این دست همه جزو استانداردهای اولیه‌ای هستند که شما بایستی به هنگام طراحی سایت به آنها اهمیت دهید. برای اینکه به موفقیت دست پیدا کنید و بتوانید به معنای واقعی از سایتی که تهیه می‌کنید به سودآوری برسید نیاز است که فراتر از اجرا کردن استانداردهای اولیه گام بردارید. مهم است که شما بتوانید متناسب با حوزه فعالیت سایت خود، در طراحی سایت و ارائه محتوا خلاقیت به خرج دهید. خلاقیت می‌تواند مفهومی پیچیده باشد از این رو در ادامه متن بیشتر به آن خواهیم پرداخت و ایده‌هایی برای دستیابی به خلاقیت به شما ارائه می‌دهیم.

خلاقیت سازنده و کارآمد

در دنیا بیشمار ایده‌های جدید و روش‌ها و ترفندهای جدید برای انجام یک کار وجود خواهد داشت. دستیابی به این ترفندهای جدید، نشان دهنده خلاقیت شما خواهد بود. همه افراد این فرصت‌ را خواهند داشت تا با توجه به نظام فکری خود و همچنین توانایی‌هایی که در اختیار دارد، ایده‌ها و روش‌های خلاقانه‌ای را طراحی نماید. به شکل جزئی‌تر می‌توان این خلاقیت را به هنگام طراحی یک سایت نیز مدنظر داشت. با وجود اینکه سایت‌های بسیاری در دنیا طراحی شده‌اند همچنان می‌توان میان طراحی آنها تمایز قائل شد. تنوع و تعدد ایده‌ها و قالب‌های طراحی سایت و ارائه محتوا به حدی زیاد است که همواره افراد می‌توانند سایت‌های جدید و منحصر به فردی را راه اندازی نمایند.

نکته مهمی که بایستی پیش از پرداختن به روش‌های دستیابی به ایده‌های خلاقانه طراحی سایت، عنوان کنیم این است که خلاقیت باید کارآمد و سازنده باشد. این نکته بدین معنی است که تنها عمل کردن به شیوه و دستورالعمل جدید کافی نخواهد بود بلکه ایده و شیوه جدید شما باید متناسب با شرایط بتواند به نیازها پاسخ دهد و به خوبی از نقص‌های احتمالی پشتیبانی کند. پیش از اینکه بخواهید خلاقیت به خرج دهید بهتر است دستورالعمل‌های زیر را پیاده سازی نمایید:

 • روشن کردن موضوع: شما پیش از اینکه بخواهید هر کاری انجام دهید در ابتدا بایستی موضوع اصلی را به وضوح روشن نمایید. با توجه به موضوع طراحی سایت، مشخص کنید که حوزه فعالیت سایت شما نیست و قرار است در آن به چه عناوین و موضوعاتی پرداخته شود.
 • اهداف فعالیت: با توجه به موضوع فعالیت شما، قرار است چه اهدافی حاصل شوند. آیا سایت جنبه اطلاع رسانی و آگاهی بخشی دارد و یا قرار است از سایت به عنوان یک فروشگاه و محلی برای ارائه خدمات استفاده شود.
 • مخاطب شناسی: مخاطبان احتمالی سایت شما در چه گروه سنی خواهند بود. با توجه به گروه سنی آنها چه سطح از پیچیدگی برای آنها مناسب خواهد بود. در این بخش به سطح سواد احتمالی مخاطبان هدف و دغدغه‌های آنها نیز بایستی توجه شود.
 • فرمت محتوا: شما با توجه به موضوع و اهداف سایت خود قرار است بیشتر از چه فرمتی برای ارائه محتوای خود استفاده نمایید. منظور این است که شما بیشتر از نوشته‌ها کمک می‌گیرید و یا از تصاویر و ویدئوها برای انتقال محتوا استفاده می‌نمایید.
 • محدودیت‌ها: با توجه به حوزه فعالیت خود و همچنین امکاناتی که در اختیار دارید با چه محدودیت‌های احتمالی مواجه خواهید شد. چه مواردی شما را به چالش خواهند کشید و می‌توانند از کیفیت نهایی کار شما بکاهند. در این بخش لازم است که بسیار جزئی و تخصصی ارزیابی و بررسی انجام دهید.
 • فرصت‌ها: خوب است که نقاط قوت خود و امکانات ویژه‌ای که در اختیار دارید را نیز شناسایی نمایید و نسبت به آنها کاملاً آگاه باشید.
 • تاریخچه: منظور از تاریخچه این است که مجموعه فعالیت‌هایی که از پیش در خصوص موضوع خود انجام داده‌اید را بررسی نمایید و نقاط مثبت و منفی آنها را نیز به دقت مشخص کنید. خوب است که در این بخش تاریخچه و ویژگی‌های فعالیت منابع معروفی که در حوزه شما هستند را نیز مدنظر قرار دهید.

با درنظر گرفتن این نکات و جمع آوری اطلاعات در این موضوعات می‌توانید زمینه‌های لازم برای پرورش خلاقیت خود را ایجاد نمایید و به آن جهت دهید. شما می‌توانید مشخص کنید که نیازهای شما چه هستند و خلاقیت شما باید متناسب با چه شرایط و سلایقی پاسخگو باشد. این چهارچوب خود مولد ایده‌های جدید خواهد بود. ایده‌هایی که علاوه بر منحصر به فرد بودن، سازنده و کارآمد نیز خواهند بود.

آماده سازی شرایط تولد یک ایده

تا به اینجا شما توانسته‌اید به خوبی به ایده‌ها و خلاقیت خود جهت دهید و مشخص کنید که مسائل شما برای طراحی یک سایت خوب و کارآمد چیست. حال نوبت آن است که شرایطی را فراهم کنید که به واسطه آن بتوانید خلاقیت خود را بروز دهید و ایده‌های جدیدی را به ثبت برسانید. برای اینکه بتوانید چنین شرایطی را آماده کنید خوب است که به موارد و دستورهای زیر توجه داشته باشید:

محیط کاری مناسب

توجه داشته باشید که نظم و انرژی موجود در محیط اطراف شما به هنگام کار یا تفکر تأثیر بسزایی بر روی خلاقیت و بهره وری شما خواهد داشت. محیط اطراف خود را به شکلی طراحی کنید که در آن بیشترین آرامش و راحتی ممکن را داشته باشید. علاوه بر این سعی کنید با استفاده از آیتم‌های متنوع و جذاب انرژی محیط را افزایش دهید. استفاده از گیاهان کوچک، رنگ‌های متنوع و انرژی بخش، دست سازه‌های کوچک، تصاویر و پوسترهای مورد علاقه و مواردی از این دست به افزایش انرژی و آرامش محیط اطراف شما کمک خواهند کرد. با توجه به این نکته پیش از اینکه بخواهید کار طراحی سایت خود را آغاز کنید، ابتدا محیط کار خود را سامان بدهید تا با انرژی و بهره وری بیشتری فعالیت کنید.

آشنایی با خلاقیت دیگران

سعی کنید تا مجموعه‌ای از سایت‌های محبوب که طراحی خلاقانه و نوینی دارند را شناسایی نموده و سپس به دقت آنها را مورد بررسی قرار دهید. توجه داشته باشید که منظور از بررسی و آشنایی با خلاقیت دیگران این نیست که از آنها کپی کنید بلکه هدف آشنایی با شیوه فعالیت و ایده پردازی و همچنین آشنایی با زاویه دید جدید است. سعی کنید نقاط ضعف و قوت هر سایت خلاقانه را شناسایی کنید و سپس تلاش کنید ایده‌های خود را در جهت از بین بردن کامل نقاط ضعف جهت دهید. تماشای خلاقیت به کار رفته در سایر سایت‌ها این فرصت را به شما می‌دهد تا با آگاهی و دانش بیشتری طراحی خود را پیش ببرید و از همه مهم‌تر شما را از پرداختن به ایده‌های تکراری باز می‌دارد.

نکته دیگری که خوب است به آن در این بخش اشاره کنیم این است که با بررسی سایت‌های خلاقانه فعال در حوزه مدنظرتان، نسبت به شرایط و خدماتی که بایستی برای مخاطبان هدف خود فراهم کنید؛ بینش بیشتر و دقیق‌تری پیدا خواهید کرد.

مدیریت بهینه ساعات کاری

نکته‌ای که بایستی به هنگام انجام هر کاری مدنظر داشته باشید این است که ساعات کاری مهم نیستند بلکه کیفیت ساعات کاری تأثیر گذارند. این نکته بدین معنی است که به جای افزایش ساعات کاری خود باید تلاش کنید تا با حضور ذهن کامل و انرژی بالا کار کنید حتی اگر این روش به معنی ساعات کاری کمتر باشد. اگر شما خود را مجبور کنید تا با نارضایتی و شرایط نامطلوب ساعات زیادی را کار کنید، در انتها متوجه خواهید شد که نه تنها در طراحی سایت و کشف ایده‌های خلاقانه پیش نرفته‌اید بلکه پسرفت نیز داشته‌اید و انگیزه خود را از دست داده‌اید. با مدیریت ساعات استراحت، تفریح و قرار دادن کارهای آسان در کنار کارهای سخت شما می‌توانید ساعات کاری خود را بهینه نمایید و بهره وری بیشتری را در انتها به دست بیاورید.

یکی از مسائلی که تأثیر قابل توجهی در افزایش خلاقیت شما خواهد داشت، انگیزه و انرژی شما است. با تبدیل کردن ساعات کاری خود به اوقاتی لذت بخش و متناسب با توان خود می‌توانید به افزایش انگیزه و انرژی خود کمک ویژه‌ای نمایید.

رویاپردازی و تخیل

توانایی پیاده سازی ایده‌ها روی کاغذ و فرایند کاری خود یک مهارت مهم و ضروری است اما پیش از آن شما باید بتوانید در ذهن خود به شکلی آزادانه و بدون محدودیت رویا پردازی نمایید. ایده‌های خلاقانه و جدید از تصور انجام امور به شکلی جدید در ذهن پدید می‌آیند. باید به ذهن خود یاد بدهید که بدون ترس و محدودیت رویا پردازی کند. با شروع رویا پردازی می‌توانید هر ایده و نکته جدیدی که به ذهنتان می‌آید را یادداشت کنید و سپس با تفکر بیشتر به آن جنبه واقعی‌تری بدهید. ممکن است در ابتدای کار رویا پردازی شما بیش از حد نشدنی و یا بی ربط باشد اما با تمرین و تلاش می‌توانید آنها را به واقعیت نزدیک سازید.

پیش‌تر به این مسئله اشاره کردیم که قبل از ایده پردازی در خصوص حوزه فعالیت‌ خود و سایتی که مدنظر دارید، اطلاعات جمع آوری نموده و یک چهارچوب بسازید. در صورتی که به این دستور عمل کرده باشید حال می‌توانید با راحتی بیشتری به تخیل و رویا پردازی خود جهت بدهید و آن را به سرانجام برسانید.

پیاده سازی ایده‌ها

شما تا به اینجا یادگرفتید که چطور ایده پردازی کنید و چطور خود را برای ایده پردازی آماده نمایید. حال نوبت این است که به شکل جدی ایده‌های خود را پیاده سازی کنید. همانطور که پیش‌تر نیز اشاره کردیم این کار خود یک مهارت ضروری و مهم است که می‌توان با چند راهنمایی و تلاش به آن دست پیدا کرد. در زیر به چند نمونه از راهنمایی‌های مؤثر در این خصوص اشاره خواهیم کرد:

 • آزمون و خطا: سعی کنید تا از تصاویر، فونت‌ها، رنگ‌ها، پس زمینه‌ها و چیدمان‌های مختلف استفاده کنید. ایده‌های خود را در دهن محبوس نکنید و آنها را روی صفحه کامپیوتر خود اجرایی نمایید. انواع ایده‌های خود را یا یکدیگر ترکیب کنید و جذابیت و کارآمدی را در هر حالت مورد بررسی قرار دهید. با آزمایش ایده‌ها و شرایط مختلف و شناسایی ایده‌ها و طراحی‌های ناکارآمد در مسیر طراحی خلاقانه سایت پیشروی خواهید کرد.
 • الهام از محیط: دقت داشته باشید که هر چیزی می‌تواند منبعی برای دریافت ایده برای شما باشد. محیط اطرافتان، برنامه‌های تلویزیونی، آهنگ، یک نقاشی، داستان‌ها و مواردی از این دست هر یک می‌توانند به شما ایده‌هایی برای پیشبرد طراحی سایت بدهند. توصیه می‌شود که ذهن و توجه خود را باز بگذارید تا بتوانید از هر عنصری در اطراف خود ایده و راهنمایی دریافت کنید.
 • افزایش مهارت‌ها: یادگیری و تسلط پیدا کردن بر روی انواع نرم افزارهای طراحی و گرافیکی مانند فتوشاپ به شما کمک می‌کند تا برای پیاده سازی ایده‌های خود آمادگی بیشتری داشته باشید. کار با انواع نرم افزارهای طراحی و آشنایی پیدا کردن با قابلیت‌های آنها نه تنها به شما برای پیاده سازی تصویرات ذهنیتان کمک می‌کند بلکه تلنگرهایی برای دستیابی به ایده‌ها و روش‌های جدید نیز ایجاد خواهد کرد.
 • طراحی کاغذی: درست است که ابزارهای هوشمند می‌توانند به شما برای پرورش ایده‌هایتان، دسترسی‌ها و ابزارهای بیشتری ارائه دهند اما بهتر است پیش از طراحی سایت سیستمی و هوشمند آن را روی کاغذ بیاورید. یک طراحی کلی از سایت و قالب آن رسم کنید سپس ایده‌های خود را در گوشه‌ای یادداشت نموده و به نوبت آنها را به طرح اصلی اضافه نمایید. حال می‌توانید به سرعت و آسانی حذف و اضافه انجام داده و با آیتم‌های مختلف روی کاغذ بازی کنید.

در کنار اینکه از این ترفندها و دستورالعمل‌ها به منظور طراحی خلاقانه سایت خود بهره می‌گیرید، سعی کنید تا در خصوص انواع موضوعات طراحی مانند روانشناسی رنگ‌ها، اصول چیدمان و مواردی از این دست نیز اطلاعات کسب کنید. با این کار ایده‌های شما علمی‌تر و منطقی‌تر خواهند بود.

جمع بندی

همیشه این فرصت برای طراحان سایت وجود خواهد داشت که سایت‌هایی خلاقانه و منحصر به فرد را طراحی نمایند. مهم است که برای دستیابی به ایده‌های جدید و نوین از پیش شرایط و اطلاعات لازم را آماده سازی نمود. آزاد سازی ذهن و تخیل، آشنایی کامل با حوزه فعالیت، الهام از محیط و سایر سایت‌ها، افزایش مهارت‌های مربوط به کار با نرم افزارها، محیط کار مناسب و تلاش هدفمند و بهینه به شما کمک خواهند کرد تا بتوانید ایده‌های خلاقانه و جدید را در ذهن بپرورانید و سپس آنها را با کیفیت بالایی به هنگام طراحی سایت پیاده سازی کنید.

بنیامین خلیلی

بنیامین خلیلی

نویسنده از: 1400/06/30

دیدگاه خود را بنویسید

Retry Layer 1