راهنمای استخدام فریلنسر برای کسب و کارهای کوچک

راهنمای استخدام فریلنسر برای کسب و کارهای کوچک

همه کسب و کارهای کوچک که در حال گسترش هستند، کم کم به نقطه ای می رسند که نیاز به کمک بیشتر دارند، اما نمی توانند هزینه چندانی را به آن اختصاص دهند. از طرفی در طول مدیریت کسب و کار، با یک سری مسئولیت های مقطعی مواجه می شوید که به تنهایی از پس اجرای آنها بر نمی آیید. اینجاست که می توانید یک تصمیم هوشمندانه بگیرید و آن استخدام فریلنسر برای کسب و کارهای کوچک خود است. در این مطلب کنار ما باشید تا جوانب مختلف این همکاری را با هم بررسی کنیم.

در کسب و کار کوچک خود فریلنسر استخدام کنم یا کارمند ثابت؟

ما فرض را بر این می گذاریم که شما قطعاً به نیروی کار بیشتر نیاز دارید؛ اما بر سر دو راهی استخدام فریلنسر یا کارمند ثابت مانده اید. در این صورت اول باید به یک سؤال مهم پاسخ دهید: کمکی که نیاز دارید چیست؟

به طور کلی بهتر است وظایف اصلی خود را به کارمندان ثابت بسپارید؛ اما در عوض برای وظایف عملیاتی، با فریلنسرها همکاری کنید. در واقع با برون سپاری بعضی مسئولیت های خاص، می توانید این بار را از دوش کارمندان خود بردارید تا آنها تمام تمرکز خود را بر بخش های اصلی کسب و کار بگذارند.

استخدام فریلنسر برای کسب و کارهای کوچک چه امتیازاتی دارد؟

کار با فریلنسرها درست مانند کار با کارمندان ثابت، با مزایا و چالش هایی همراه است. اما بیایید ببینیم که به عنوان یک تجارت نوپا، اصلاً چرا باید از روش سنتی فاصله بگیرید و به سراغ فریلنسرها بروید؟

هزینه های کمتر برای کارکنان

فریلنسرها به نسبت کارمندان هزینه های جانبی کمتری دارند. چراکه در این همکاری خبری از هزینه بیمه، تجهیزات، فضای کار و … نیست.

علاوه بر این کارمند شما همیشه حقوقش را از شما می گیرد؛ حتی به ازای روزهایی که کارش کمتر بوده یا اصلاً کاری نداشته است! اما فریلنسر دقیقاً به اندازه کاری که کرده است دستمزد می گیرد.

هزینه های کمتر، برای شمایی که کسب و کار خود را تازه شروع کرده اید و باید به فکر صرفه جویی باشید، به تنهایی می تواند دلیل قانع کننده ای برای انتخاب فریلنسر به جای کارمند باشد.

استخدام راحت تر

شاید برایتان عجیب باشد؛ اما استخدام فریلنسر راحت تر از استخدام کارمند ثابت است. و شاید برایتان عجیب تر باشد اگر بدانید که در جامعه فریلنسرها می توانید نیروهای متخصص بیشتری را پیدا کنید!

بنابراین اگر به دنبال استخدام سریع یک نیروی حرفه ای هستید، استخدام فریلنسر می تواند شما را سریع تر به این هدف برساند. به طوری که حتی می توانید ظرف یک یا دو روز متخصص خود را پیدا و استخدام کنید.

اولین قدم از این فرآیند نیز بررسی پلتفرم های فریلنسینگ است. به خصوص اگر به سراغ پلفترم هایی بروید که دقیقاً مختص حوزه مد نظرتان هستند، می توانید به سرعت به جامعه فریلنسرهای هدف خود دسترسی داشته باشید.

اگر می خواهید یک فریلنسر متخصص در یکی از حوزه های زیر را پیدا کنید، می توانید مستقیماً به پلتفرم ژاکت سرویس مراجعه کنید.در این پلتفرم مجموعه ای از فریلنسرها این حوزه ها را به صورت جداگانه مشاهده می کنید و می توانید جزئیات مشخصات هر یک از آنها در پروفایل شان مشاهده کنید. در نهایت نیز می توانید پیام همکاری خود را داخل خود پلتفرم برای آنها ارسال کنید.

پویا بودن نیروی کار

همانطور که بالاتر هم اشاره کردیم، مسئولیت های عملیاتی دوره ای بهترین موقعیت های شغلی برای فریلنسرها هستند. در واقع می توانید دقیقاً برای همان دوره یا همان پروژه ای که به یک نیروی کار نیاز دارید، با یک فریلنسر قرارداد ببندید.

سپس بعد از تمام شدن این دوره، می توانید بعداً دوباره با همان فریلنسر همکاری کنید یا اگر از کار او چندان راضی نبودید، به راحتی به سراغ گزینه دیگری بروید. همینطور در دوره هایی که سرتان شلوغ تر است، می توانید با چند فریلنسر همکاری کنید. این ویژگی های باعث می شوند که نیروهای کارتان کاملاً انعطاف پذیر و پویا باشند.

رایج ترین نقش هایی که مناسب فریلنسرها هستند کدام اند؟

با وجود تمام مزایایی که استخدام فریلنسر برای کسب و کارهای کوچک دارد، اما باز هم باید در این مسیر محتاطانه قدم بردارید و درصد ریسک ها را به حداقل برسانید.

تا این جا متوجه شدید که به طور کلی نباید نقش های اساسی و همیشگی خود را به فریلنسرها محول کنید. اما بیایید ببینیم اکثر کسب و کارهای کوچک برای چه مسئولیت هایی فریلنسرها را استخدام می کنند؟

 طراحی سایت

طراحی یک وب سایت مثل یک سکوی پرتاب برای کسب و کارهای کوچک است که شامل دو بخش کلی می شود: 1.طراحی و راه اندازی سایت و 2.پشتیبانی و نگهداری از آن. هر دوی این بخش ها را می توانید به فریلنسرهای متخصص بسپارید. حتی می توانید با همان طراح سایت خود قرارداد پشتیبانی از سایت را هم ببندید.

بازاریابی محتوا

تولید و انتشار محتواهایی که کاربران به آنها نیاز دارند، بهترین راه تعامل با آنهاست. با تولید محتوا می توانید رابطه دوستانه ای را با کاربران خود برقرار کنید و درصد تبدیل (تبدیل به مشتری یا …) آنها را افزایش دهید. در واقع با تولید محتوا می توانید کسب و کار کوچک خود را زنده و سرپا نگه دارید و آن را رشد دهید.

تولید محتوا یک چرخه دائمی است؛ اما می توانید یک فریلنسر را برای این کار استخدام کنید. حتی می توانید یک یا دو کارمند تولید محتوا داشته باشید و در حاشیه با یک یا چند فریلنسر هم همکاری کنید. همه اینها بستگی به این دارد که چه قدر می خواهید برای تولید محتوای خود وقت و هزینه صرف کنید.

نیروی کمکی برای بازاریابی

شما باید یک بازاریاب دائم را در کسب و کار خود داشته باشید. استخدام یک فریلنسر به عوان استراتژیست اصلی بازاریابی نمی تواند تصمیمی منطقی باشد. بنابراین یک یا دو کارمند را برای حوزه بازاریابی خود در نظر داشته باشید.

اما می توانید فریلنسرهایی را برای کمک با بخش بازاریابی استخدام کنید. برای مثال می توانید این کارها را برون سپاری کنید:

  • اقدامات جانبی راه اندازی کمپین ها
  • مدیریت شبکه های اجتماعی
  • نوشتن محتواهای ایمیل مارکتینگ

پشتیبانی مشتریان

شاید پشتیبانی کسب و کار شما از طریق چت زنده است یا از طریق تماس تلفنی یا حتی ایمیل. در هر صورت پشتیبان ها معمولاً نیازی به این که در دفتر کار شما حضور داشته باشند ندارند. بنابراین می توانید این وظیفه را به فریلنسرها تحویل دهید.

دستیار مجازی

دستیار مجازی، فردی دورکار است که در یک سری کارهای خاص به شما کمک می کند. چه کارهایی؟ از پیگیری مکاتبات گرفته تا منظم کردن به اسناد مجازی و … . در واقع اگر احساس می کنید بعضی کارها بیش از حد انباشته شده اند و زمانی برای انجام آنها ندارید، بهترین گزینه استخدام یک فریلنسر به عنوان دستیار مجازی است.

فرآیند استخدام فریلنسر برای کسب و کارهای کوچک چگونه است؟

خب حالا فرض کنید که می خواهید برای یکی از بخش های عملیاتی کسب و کار کوچک خود یک فریلنسر را استخدام کنید. چگونه باید این کار را انجام دهیم؟ در 4 مرحله کلی که در ادامه می بینیم.

1- منابع تخصصی تر را پیدا کنید

جامعه فریلنسرها یک جامعه گسترده است و کانال های زیادی برای دسترسی به آنها وجود دارد. پس اگر برنامه ریزی نداشته باشید، ممکن است بین حجم انبوهی از فریلنسرها سردرگم شوید.

به طور کلی برای پیدا کردن گزینه ایدئال خود دو راه دارید: 1. انتشار آگهی و 2. جست و جو در پلتفرم های فریلنسینگ. بهترین کار این است که خودتان از طریق پلتفرم های مختلف به سراغ فریلنسرها بروید. چراکه وقتی آگهی استخدام منتشر می کنید، با حجم زیادی از فریلنسرها ماوجه خواهید شد که شاید هیچ یک از آنها برای شما مناسب نباشند.

بنابراین در وهله اول باید یک تحقیق گسترده درباره فریلنسرها حوزه مد نظر خود داشته باشید. با این کار یک چشم انداز کلی از مهارت ها و تعرفه های آنها به دست می آورید.

اما دقت کنید که همانطور که بالاتر هم اشاره کردیم، اگر به سراغ پلتفرم های اختصاصی بروید، کارتان بسیار دقیق تر و راحت تر خواهد بود. بنابراین سعی کنید بیشتر وقت خود را در پلتفرم های اختصاصی تر مثل ژاکت سرویس صرف کنید.

2- جزئیات پروژه خود را تعریف کنید

در قدم بعدی مشخصات پروژه خود را تعیین کنید. بودجه و مهلت انجام پروژه دو تا از مهم ترین مشخصات هستند. با این کار تعداد زیادی از گزینه های پیش رویتان به طور خودکار حذف خواهند شد.

دقت کنید که با کاهش بودجه مد نظر، تخصص فریلنسرها نیز کمتر می شود. درست است که شما در ابتدای راه خود هستید و نمی توانید هزینه زیادی بپردازید؛ اما همکاری با نیروهای غیر متخصص می تواند هزینه های اضافه جانبی را برایتان به همراه داشته باشد. بنابراین سعی کنید حداکثر بودجه ای که برایتان امکان دارد را تعیین کنید.

3- نمونه کارها را بررسی کنید

درصد زیادی از شناخت شما از یک فریلنسر، از بررسی نمونه کارهای او به دست می آید. پس حالا که گزینه هایتان محدودتر است، می توانید وارد پروفایل هر یک از این فریلنسرهای واجد شرایط شوید و نمونه کارهایشان را بررسی کنید.

در این مرحله به جزئیات کاملاً دقت کنید. به علاوه بهتر است به سراغ فریلنسرهایی بروید که نمونه کاری مشابه پروژه شما دارند. برای مثلا اگر می خواهید یک سایت فروشگاهی داشته باشید، فریلنسری را انتخاب کنید که دقیقاً نمونه کارهای فروشگاهی دارد.

در این مرحله باید گزینه های خود را به سه یا چهار نفر کاهش دهید. سپس برای تصمیم گیری نهایی با آنها مصاحبه کنید. در طول مصاحبه می توانید نیازهای دقیق خود را مطرح کنید و سطح اعتماد به نفس و دانش فریلنسرها را بسنجید.

4- در یک پروژه آزمایشی همکاری کنید

به عنوان یک کسب و کار کوچک معمولاً در همان مرحله قبل می توانید گزینه ایدئال خود را پیدا کنید. اما اگر دو یا چند فریلنسر بسیار نزدیک به هم اند و نمی توانید تصمیم نهایی را بگیرید، می توانید یک پروژه آزمایشی را در نظر بگیرید.

پروژه آزمایشی باید مثل پروژه اصلی باشد؛ اما در ابعاد کوچک تر. برای مثال می توانید از فریلنسرها بخواهید که فقط دو صفحه از سایت شما را طراحی کنند. سپس با ارزیابی همین پروژه آزمایشی کوچک، تصمیم خود را نهایی کنید.

همکاری با فریلنسرها؛ یک راه حل ساده و بهینه برای کسب و کارهای کوچک

در این مطلب جوانب مختلف استخدام فریلنسر برای کسب و کارهای کوچک را با هم بررسی کردیم. به عنوان جمع بندی این بررسی، می توانیم بگوییم که استخدام فریلنسرها، یک راه کم هزینه و انعطاف پذیر برای مشاغل نوپایی است که نیاز به کمک دارند.

اما لازم است یادآوری کنیم که مرحله استخدام فریلنسر، مهم ترین مرحله این همکاری است. پس اگر این مرحله را با موفقیت طی کنید، در آینده ای نزدیک از این همکاری جدید خود لذت خواهید برد.

بنیامین خلیلی

بنیامین خلیلی

نویسنده از: 1400/06/30

دیدگاه خود را بنویسید

Retry Layer 1