چطور یک همکاری موفق با فریلنسرها داشته باشیم؟

چطور یک همکاری موفق با فریلنسرها داشته باشیم؟

اگر صاحب یک کسب وکار باشید، احتمالاً اهداف و فعالیت های بسیار زیادی در نظر دارید که وقت انجام خیلی از آنها را ندارید. خب در این صورت طبیعتاً باید تیم خود را بزرگ تر کنید. اما مشکل اینجاست که اگر هنوز بازگشت سرمایه چندانی نداشته باشید، احتمالاً بودجه کافی برای استخدام کارمندان تمام وقت یا پاره وقت را نخواهید داشت. همینجاست که نیروی کار منعطف، یعنی فریلنسرها به کمک تان می شتابند. اما این همکاری هم کمی شجاعت می خواهد. فریلنسرها ساعت کاری شان را خودشان تعیین می کنند و اکثراً راه ارتباطی شما با آنها فقط از طریق ایمیل یا چت است. پس چطور ریسک این مسیر را به حداقل برسانیم و یک همکاری موفق با فریلنسرها داشته باشیم؟ با 10 نکته ای که در این مطلب با شما در میان می گذاریم. پس همراه ما باشید.

1- در انتخاب فریلنسر دقت کنید

“مهارت ها و توانایی ها”. بدون شک اینها مهم ترین فاکتورهایی هستند که باید در برون سپاری کارهای خود مد نظر داشته باشید. در واقع اولین میخ همکاری موفق با فریلنسرها، انتخاب یک فریلنسر خوب است. پس در فرآیند پیدا کردن و استخدام فریلنسرها، دائماً به این فکر کنید که آیا این فریلنسر دقیقاً مهارت هایی که لازم دارم را دارد؟

در پاسخ این سؤال به گفته های خود فریلنسر بسنده نکنید. بلکه نمونه کارها و پروژه های قبلی او را با دقت بررسی کنید. این نمونه کارها هستند که در مورد میزان مهارت او با شما صحبت می کنند. پس بررسی کنید که آیا این نمونه کارها با گفته های خود فریلنسر همخوانی دارند؟

اما در کنار پروژه ها و نمونه کارها، نظرات صفحه پروفایل این فریلنسر را هم چک کنید. نظرات مثبت می توانند چراغ سبز بزرگی برای شما باشند.

2- بودجه را با سطح انتظارات خود تطبیق دهید

قبل از آن که بودجه پروژه را تعیین کنید، کمی تحقیق کنید تا تعرفه های معمول این حوزه را بدانید. با این کار می توانید انتظارات واقع بینانه ای به نسبت بودجه خود داشته باشید.

دقت کنید که به طور کلی بودجه بیشتر معادل کار باکیفیت تر است. پس یا بودجه را تا جای ممکن زیاد کنید یا به ناچار انتظارات خود را مطابق با بودجه خود کم کنید.

3- مطمئن شوید که فریلنسر پروژه را درک کرده است

بله؛ مهارت ها و بودجه فاکتورهای پایه ای برای داشتن یک همکاری موفق با فریلنسرها هستند؛ اما در کنار اینها، باید مطمئن شوید که شرایط لازم مهیا شده تا این منابع ارزشمند، شما را دقیقاً به نتیجه ای که می خواهید برسانند.

اهمیت این موضوع به خصوص در مورد پروژه هایی که کمتر فنی و بیشتر خلاقانه و سلیقه ای هستند، چند برابر می شود. در واقع در این مرحله نباید به مهارت های فریلنسر تکیه کنید؛ بلکه باید ببینید که آیا فریلنسر خواست شما را درست درک کرده؟ آیا می توانید کار نهایی را در همین سبکی که شما می خواهید طراحی کند؟

این که آیا فریلنسر می تواند دقیقاً این نوع پروژه را انجام دهد یا نه، از نمونه کارهای خود مشخص است. اما شما هم سعی کنید به طور شفاف به او بگویید که چه چیزهایی مد نظرتان است. فراموش نکنید که حتی جزئیات را هم از قلم نیندازید.

نکته: وقتی شما و فریلنسر به یک چشم انداز مشترک برسید، هم خیالتان از بابت خروجی نهایی راحت است و هم نیاز کمتری به اصلاح پروژه خواهد بود. بنابراین در وقت تان هم صرفه جویی خواهد شد.

4- جزئیات همکاری را روشن کنید

قبل از شروع پروژه، یک قرارداد قرص و محکم با فریلنسر ببندید و همه جزئیات را در آن مشخص کنید. هر چه این قرارداد جزئی تر و شفاف تر باشد، احتمال بروز سوء تفاهم ها در آینده کمتر خواهد بود.

مهم ترین مواردی که باید در قرارداد بگنجانید عبارت اند از:

 • مسئولیت های دقیق فریلنسر
 • مدت زمان پروژه
 • منابع موجود شرکت برای پروژه
 • سطح دسترسی فریلنسر به اطلاعات شرکت
 • ترسیم پروژه نهایی
 • دستمزد فریلنسر
 • میزان جریمه برای نتیجه نامطلوب
 • میزان محرمانگی اطلاعات
 • مالکیت معنوی پروژه

 5- مراقب هزینه های پنهان باشید

در همان مرحله نوشتن قرارداد از فریلنسر بخواهید که در مورد همه هزینه های جانبی و هزینه های احتمالی صحبت کند. سپس در قرارداد ذکر کنید که هیچ هزینه ای که خارج از این قرارداد قابل پرداخت نیست.

به عنوان مثال اگر پروژه پیش رو، طراحی یک سایت است، درباره هزینه های خرید هاست و دامنه، دریافت ای نماد و … با فریلنسر صحبت کنید و تعیین کنید که این هزینه ها چه قدر است و به عهده کیست.

6- بستری را برای یک ارتباط دو طرفه فراهم کنید

درست است که همکاری با یک فریلنسر به معنی برون سپاری کارهاست؛ اما این به آن معنی نیست که تعاملی بین شما و فریلنسر نباشد. به عبارتی دیگر در یک همکاری موفق با فریلنسرها، نباید انتظار داشته باشید که خود را از پروژه بیرون بکشید و فقط منتظر یک نتیجه عالی باشید.

هر چه با فریلنسر تعامل بیشتری داشته باشید، او نیازهای شما را بهتر درک خواهد کرد. بنابراین نه تنها همیشه برای پاسخگویی و گفت و گو با او پاسخگو باشید، بلکه خودتان هم هرازچندگاهی از او بپرسید که اگر ابهام یا سؤالی دارد، با شما مطرح کند. همچنین حتی اگر دو طرف هیچ سؤالی ندارید، جلساتی را به صورت دوره ای برگزار کنید و در مورد پیشرفت پروژه گفت و گو کنید.

7- اسنادی را برای ردیابی تغییرات ایجاد کنید

پروژه های قراردادی معمولاً خیلی سریع پیش می روند. به دلیل همین سرعت هم ممکن است رشته امور از دست تان خارج شود. از طرفی اگر حتی یک مشکل کوچک در خروجی نهایی باشد، معمولاً پیگیری آن کمی چالش برانگیز خواهد بود.

برای جلوگیری از بروز چنین مشکلاتی، از فریلنسر بخواهید که اسنادی داشته باشند که در آن تغییرات و رشد پروژه را در هر مرحله بنویسند. برای مثال در یک فایل متنی دیجیتالی، مراحلی که در پروژه طی شده را با جزئیات بیان کند، اصلاحاتی که از طرف شما درخواست شده را بنویسید و … . با این کار ردیابی خود پروژه و ایرادات آن راحت تر خواهد بود.

8- با پروژه های کوچک شروع کنید

اگر پروژه ای که پیش رو دارید، یک پروژه مهم و بزرگ است، قبل از شروع آن اولین همکاری های خود را با فریلنسر مد نظر، با یک پروژه کوچک تر و حاشیه ای شروع کنید. به عبارتی این پروژه را به عنوان یک تست در نظر بگیرید.

در این پروژه تستی می توانید ارزیابی کنید که مهارت های این فریلنسر چه قدر است، مهارت های ارتباطی او چگونه است و او تا چه اندازه به ضرب العجل ها متعهد است.

9- فریلنسرها را شریک خود بدانید

بدون شک فریلنسرها در موفقیت شما سهیم هستند. پس به آنها نه فقط برای وقتی که در اختیارتان قرار می دهند، بلکه برای تخصص شان احترام بگذارید. ضمناً برای داشتن یک همکاری موفق با فریلنسرها، سعی کنید این احترام را در رفتار خود نشان دهید.

به عنوان مثال به یک فریلنسر فقط نگویید که چه می خواهید. در عوض نظر او را هم بپرسید. همینطور اگر به نتایجی که انتظار داشتید نرسیدید، بازخورد خود را به صورت سازنده و توأم با احترام به او بیان کنید.

علاوه بر این پرداخت های به موقع و کامل، مهم ترین راه برای نشان دادن احترام شما به فریلنسرها هستند. پس پرداخت دستمزد را به چند مرحله تقسیم کنید و تاریخ این مراحل و مقدار پرداختی مرحله را در قرارداد بنویسید. سپس به محض تحویل همان بخش از پروژه، دستمزد را طبق قرارداد پرداخت کنید.

نکته آخر: از پلتفرم های استاندارد برای استخدام فریلنسر استفاده کنید

کار با فریلنسرها می تواند کارفرماها را در برابر مسائل مربوط به کیفیت، آسیب پذیر کند. همه نکات بالا این آسیب پذیری را تا حد چشمگیری کاهش می دهند. اما استفاده از یک پلتفرم فریلنسینگ استاندارد نیز می تواند سهم زیادی در کاهش ریسک ها داشته باشد.

پلتفرم های فریلنسینگ، کانال اصلی ارتباط با فریلنسرها هستند. اما از آنجایی که در حال حاضر تعداد زیادی از این پلتفرم ها در فضای وب در دسترس اند، باید سعی کنید به سراغ منابع معتبرتر و استانداردتر بروید.

منظور از پلتفرم استاندارد این است که بتواند یک پروفایل کامل از فریلنسر را در اختیارتان قرار دهد. این پروفایل باید همه اطلاعات زیر را در مورد فریلنسر به شما بدهد:

 • جزئیات مهارت ها
 • نمونه کارها
 • مدت زمان پاسخگویی فریلنسر
 • مدت زمان تحویل پروژه
 • نظرات سایر کاربران

در کنار این اطلاعات، بهتر است این امکان را داشته باشید که لیست فریلنسرها را بر اساس فاکتورهایی مثل بودجه، مدت تحویل پروژه و … فیلتر کنید. با این کار می توانید مستقیماً لیستی از فریلنسرهای ایدئال خود را ببینید.

اگر به دنبال پلتفرمی هستید که همه این امکانات را در اختیارتان قرار دهد، می توانید از ژاکت سرویس دیدن کنید.

کافیست وارد ژاکت سرویس شده و شاخه مورد نظر خود را انتخاب کنید تا به اطلاعات کاملی از فریلنسرها دسترسی داشته باشید. اگر سؤالی درباره نحوه همکاری با فریلنسرها در ژاکت سرویس دارید، می توانید از بخش “نیاز به راهنمایی دارم” وب سایت با ما در تماس باشید.

بنیامین خلیلی

بنیامین خلیلی

نویسنده از: 1400/06/30

دیدگاه خود را بنویسید

Retry Layer 1