ژاکت سرویس ژاکت سرویس
چگونه در طراحی سایت متخصص شویم

چگونه در طراحی سایت متخصص شویم

اگر وب سایت شما ضعیف طراحی شده باشد، لیدها یا همان مشتریان علاقه مند را از دست خواهید داد. در این صورت، آن‌ها به سوی کسب و کارهای دیگر سوق داده می‌شوند، و این مسئله باعث می‌شود کسب و کار خود را به رقبایتان ببازید. برای جذب مشتریان راغب، شما به یک وب‌سایتی نیاز داریرد که به خوبی طراحی شده باشد و مشتریان شما را به خود جذب کند. به این وسیله، شما مشتریان علاقه مند را در وب‌سایت خود نگه می‌دارید و تبدیل های بیشتری در وب‌سایت خود انجام می‌دهید. برای طراحی یک وب‌سایت جذاب، شما باید نکاتی را رعایت کرده و آموزش ببینید. در این مقاله، ما آن نکات را بررسی کرده تا به شما در مسیر طراحی سایت کمک کند.

چگونه یک طراح وب شویم

اگر علاقه مند به دنبال کردن حرفه طراحی وب هستید، در ابتدا باید مهارت های لازم را کسب کنید.

برای تبدیل شدن به یک طراح وب، باید در جنبه های فنی ساخت وب سایت مهارت داشته باشید. در حالیکه می‌توانید برای طراحی وب‌سایت، مدرک دانشگاهی کاردانی یا کارشناسی در برنامه نویسی کامپیوتر یا طراحی گرافیک کسب کنید، بسیاری از طراحان وب‌سایت خودآموخته هستند. دوره های آنلاینی برای توسعه مهارت های شما موجود است که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. مهارت های لازم برای یک طراح وب عبارتند از:

نرم افزارهای گرافیکی

طراحان وب از برنامه های متنوعی مانند فتوشاپ برای ساده سازی انجام طراحی های گرافیکی در وب‌سایت ها استفاده می‌کنند. از طریق تحقیق، تمرین یا کلاس ها مهارت های لازم را در این برنامه ها کسب کنید. علیرغم اینکه طراحی گرافیک و طراحی وب دو رشته مجزا هستند، طراحان وب اغلب برای انجام طراحی ها، نیاز به دانش گرافیک دارند. بنابراین، یادگیری نحوه استفاده از یک ویرایشگر گرافیکی مانند Adobe Photoshop بسیار مهم است. متداول ترین کاری که طراحان وب در ویرایشگرهای گرافیکی انجام می دهند، ویرایش تصویر است؛ تغییر اندازه یا برش تصاویر به گونه ای که به درستی در فضاهای خاص قرار گیرند یا تصاویر را فشرده می کنند تا تصاویر بهینه تر باشند.

زبانهای برنامه نویسی

اکثر طراحان وب حداقل به دانش زبان های برنامه نویسی اولیه مانند HTML، CSS، PHP، jQuery، JavaScript و Flash نیاز دارند. فریلنسرها به دانش کدنویسی بیشتری نیاز دارند، در حالی که طراحان وب که در یک شرکت استخدام می شوند احتمالاً همراه با تیمی کار می‌کنند که شامل برنامه نویسان و طراحان گرافیک است.

بهینه سازی موتور جستجو

درک تکنیک های سئو به یک طراح وب کمک می کند تا سایت هایی را طراحی کند که وقتی کاربران کلمات کلیدی یا موضوعات خاصی را جستجو می کنند، آن سایت در لینک های ابتدایی گوگل ظاهر شوند.

اصول طراحی وب

اصول اساسی خاصی برای راه اندازی یک وب سایت وجود دارد، مانند ساختار، تجربه کاربرس و تئوری رنگ ها. اگر در دانشگاه شرکت نمی‌کنید، می‌توانید با مطالعه کتاب‌هایی در این زمینه یا انجام تحقیقاتی به صورت آنلاین، این اصول را به تنهایی مطالعه کنید.

مهارت های ارتباطی

طراحان وب برای درک نیازها و خواسته های مشتری، اجرای صحیح خواسته های مشتری و پیشنهاد ایده های خود برای یک سایت به مهارت های ارتباطی عالی نیاز دارند.

نکاتی برای طراحی یک وب‌سایت حرفه ای

طراحی وب‌سایت شما، باید منعکس کننده کسب و کارتان باشد.

وب‌سایت شما وسیله ای برای توسعه برند شماست، بنابراین طراحی آن باید نشان دهنده کسب و کار شما باشد. این مهم است که طراحی وب‌سایت شما، متناسب با برندتان باشد، زیرا به این وسیله، مردم شما را به یاد خواهند آورد. همچنین، نوع کسب و کار شما، تعیین کننده نوع طراحی وب‌سایت شماست. به عنوان مثال، اگر یک شرکت در زمینه ارائه خدمات گرافیکی هستید، ممکن است طراحی وب‌سایتی با جزئیات بیشتر و دقیقی تری را انتخاب کنید. در مقابل، اگر یک پزشک هستید و در زمینه پزکشی و سلامت فعالیت می‌کنید، ممکن است طراحی وب‌سایت ساده تری را انتخاب کنید.

به طور کلی، شما باید از رنگ ها و طرح هایی استفاده کنید که نشان دهنده هدف برندتان باشد. با انتخاب یک طراحی تمیز و مدرن که نشان دهنده شرکت شما باشد، لید یا سرنخ ها را برای مدت طولانی تری در صفحه خود نگه می دارید.

یک صفحه اصلی ساده ایجاد کنید

به طور معمول، شما با استفاده از بهینه سازی موتورهای جستجو (SEO) یا تبلیغات کلیکی (PPC)، کاربران را به سمت صفحه اصلی خود هدایت می‌کنید. هنگامی که کاربران شما در صفحه اصلی وب‌سایت شما قرار داشته باشند، می‌تونند از وب‌سایت شما برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شرکت شما استفاده کنند. صفحه اصلی شما یک نمایش اولیه از برند شما و یک منبع مفید برای اطلاع رسانی به کاربران علاقه مند در مورد شرکت شما است. طراحی ساده صفحه اصلی شما، اهمیت زیادی دارد. شما نباید اطلاعات زیادی را رد صفحه اصلی خود به مخاطبان ارائه دهید. صفحه اصلی شما باید شامل عناصری باشد که مخاطبان شما به آن علاقه مند باشد. به عنوان مثال، تمرکز بیشتر بر روی عناصر بصری، گزینه بهتری از لستفاده از متن است. عناصر بصری بازدیدکنندگان شما را درگیر می کند و آنها را تشویق می کند تا  بخواهند اطلاعات بیشتری کسب کنند.

تصویر شماره 1

به جای استفاده از متن، می‌توانید عناصر بصری ایجاد کنید که به صفحات دارای اطلاعات بیشتر لینک داده می‌شوند. این به خوانندگان کمک می کند تا جنبه های مختلف کسب و کار شما را ببینند و به آن‌ها کمک می‌کند تا درباره مطالبی که در ادامه می‌بینند، تصمیم بگیرد. برای ایجاد یک صفحه اصلی اثربخش، فقط اطلاعات مهم را در آن قرار دهید. این باعث می‌شود که نظم در وب‌سایت شما برقرار باشد و کاربران به صورت هدفمند از صفحات شما بازدید کنند. با ایجاد یک صفحه اصلی ساده، مشتریان علاقه مند را مدت بیشتری با صفحه خود درگیر خواهید کرد.

یک ناوبری کاربردی ایجاد کنید.

ناوبری شما یکی از مهم ترین بخش های وب سایت شما است. هنگامی که مردم می خواهند اطلاعاتی را در سایت شما پیدا کنند، از ناوبری شما استفاده می کنند. کاربران شما باید بدون هیچ مشکلی، صفحات وب‌سایت شما را پیدا کنند. هنگام طراحی ناوبری خود، از سادگی و سهولت استفاده از آن اطمینان حاصل کنید. در طراحی ناوبری، شما باید برخی عناوین گسترده را قرار دهید که شامل عناوین فرعی شود. این نکته به شما کمک می‌کند تا وب سایت خود را سازماندهی کنید و همچنین به بازدیدکنندگان خود در یافتن اطلاعات کمک می کند. اگر ناوبری ضعیفی دارید، کاربران اطلاعاتی را پیدا نمی‌کنند. آنها برای یافتن صفحات مورد نظر خود باید تلاش زیادی بکنند. این باعث می شود که آن‌ها سایت شما را ترک کنند و سایت رقیب را انتخاب کنند.

برای اینکه سرنخ ها برای مدت طولانی تری در وب سایت شما درگیر شوند، یک ناوبری کاربردی ایجاد کنید که به آنها کمک می کند اطلاعات مناسب را پیدا کنند.

طراحی واکنش گرا

یکی از مهمترین مواردی که برای وب سایت خود نیاز دارید طراحی واکنش گرا است. طراحی ریسپانسیو بسیار مهم است زیرا بر چگونگی ارائه تجربه کاربری سایت شما تأثیر می گذارد.

زمانی که وب سایت شما دارای طراحی واکنش گرا باشد، با هر دستگاهی که کاربر استفاده می کند، سازگار می شود. چه تلفن همراه باشد چه دسکتاپ، هر دو کاربر، سایت شما را به گونه ای می بینند که متناسب با دستگاهشان باشد. این برای درگیر نگه داشتن کاربران در سایت شما بسیار مهم است. اگر وب سایت شما مانند نسخه دسکتاپ در هر دستگاهی به نظر برسد، کاربران برای استفاده از سایت شما با مشکل مواجه خواهند شد. در این صورت، کلمات و لینک ها در دیگر دستگاه ها بسیار کوچک به نظر رسیده و کاربران برای دیدن همه چیز باید بزرگنمایی کنند. اگر صفحات وب‌سایت شما، برای هر دستگاهی مانند دسکتاپ طراحی شده باشد، در این صورت کاربران نمی‌توانند صفحه وب‌سایت شما را به طور کامل در تلفن همراه مشاهده کنند. طراحی واکنش گرا برای وب‌سایت شما ضروری است. زیرا به کاربران موبایل و تبلت امکان می دهد وب سایت شما را به درستی مشاهده کنند. آنها یک تجربه کاربری بی نقص خواهند داشت که به آن‌ها امکان می دهد از زمانی که در وب‌سایت شما صرف می‌کنند، لذت ببرند و سرنخ ها را برای مدت طولانی تری، بدون توجه به دستگاهی که استفاده می کنند، در وب سایت شما نگه می دارد. با اجرای یک طراحی واکنش گرا، سرنخ های بیشتری را جذب کرده و آنها را با وب سایت خود درگیر خواهید کرد.

سایت خود را برای مرور سریع اسان کنید.

بسیاری از لیدها برای یافتن اطلاعات از سایت شما بازدید می کنند. آن‌ها به دنبال یک اطلاعات مشخص هستند، به همین دلیل در سایت شما با سرعت زیادی جستجو می‌کنند تا اطلاعات مورد نظر خود را پیدا کنند. این مورد، مخصوصا در مورد کاربران تلفن همراه صادق است. طراحی وب‌سایت شما باید به گونه‌ای باشد که کاربران به راحتی صفحات شما را مرور کنند. آن‌ها باید اطلاعات مورد نیاز خود را در مدت زمان کوتاهی و به راحتی پیدا کنند. شما باید وب سایت خود را به گونه‌ای طراحی کنید که بازدید از سایت شما برای مخاطبان آسان باشد. برای ارائه یک تجربه کاربری مثبت، باید وب سایت خود را خوانا کنید.

برخی از روش‌هایی که می‌توانید هنگام طراحی وب سایت خود از آنها پیروی کنید:

  • متن خود را به پاراگراف های کوچک تقسیم کنید. وقتی پاراگراف‌ها کوچک هستند، کاربران می‌توانند اطلاعات را راحت تر از یکدیگر تفکیک کنند.
  • از تصاویر گرافیکی برای متمایز کردن اطلاعات مهم استفاده کنید. این کار باعث جلب توجه کاربران می شود و آن‌ها را قادر می سازد تا اطلاعات را به سرعت ببینند.
  • فونتی را انتخاب کنید که به راحتی خوانده شود. اگر یک فونت پیچیده و پر از جرئیات را انتخاب کنید، خوانندگان شما برای خواندن اطلاعات سایت، با مشکل مواجه خواهند شد.

عناصر بصری را در وب‌سایت خود قرار دهید.

عناصر بصری بخش تاثیرگذاری در طراحی شما هستند. وب‌سایت شما نباید از متن پر شود، زیرا از جذب لید ها جلوگیری می‌کند. با گنجاندن عناصر بصری مانند عکس‌ها، فیلم‌ها و اینفوگرافیک‌ها، توجه بازدیدکنندگان را جلب می‌کنید، زیرا به عناصر بصری توجه می‌کنند.  یکی از بهترین عناصری که باید در صفحه خود قرار دهید یک ویدیو است که می تواند تأثیر زیادی بر روی مخاطبان شما داشته باشد. در واقع، کاربران 10 برابر بیشتر با یک ویدیو ارتباط برقرار می کنند تا متن.

این تعامل با ویدیوها به این معنی است که شما سرنخ‌ها را درگیر می‌کنید. وقتی سرنخ‌ها را درگیر نگه می‌دارید، تبدیل‌های بیشتری برای کسب‌وکارتان کسب می‌کنید.

فراخوان به عمل (CTA) را در صفحات خود قرار دهید.

بسیاری از کسب و کارها این اشتباه را مرتکب می شوند که فراخوان به عمل (CTA) را از صفحات خود حذف می کنند. این قسمت، یکی از حیاتی‌ترین بخش‌های سایت شماست، زیرا سرنخ‌های شما را وادار می‌کند تا کاری را انجام دهند.

علاوه بر این، وقتی کاربران به سایت شما می آیند و اطلاعاتی را که دوست دارند، می‌بینند، ممکن است ندانند که در مرحله بعد چه اقدامی را باید انجام دهند. با قرار دادن دکمه های CTA، می توانید آنها را به مرحله بعدی هدایت کنید تا کاربران را به مشتریان تبدیل کنید.

صفحات خود را تست کنید.

هنگامی که طراحی صفحات وب خود را به پایان رساندید، لازم است که صفحات خود را آزمایش کنید. این روش، به شما در طراحی سایتی که مناسب مخاطبان هدف شما باشد، کمک می‌کند. به این وسیله، می‌توانید بررسی کنید که کاربران، در استفاده از کدام بخش از سایت شما به مشکل برمی‌خورند و  بر اساس آن، ایرادات را برطرف کنید. با آزمایش صفحات خود، سایتی که راه اندازی می کنید، لیدهای بیشتری را جذب کرده و به شما کمک می‌کند تا نرخ تبدیل خود را افزایش دهید.

سخن پایانی

تبدیل شدن به یک طراح وب آنقدرها که به نظر می رسد سخت نیست، اما نیازمند صرف زمان و تلاش است. بسیاری از مهارت های ذکر شده در این راهنما را نمی توان با خواندن کتاب یا گذراندن دوره های آنلاین به سرعت به دست آورد. آنها نیاز به تمرین زیادی دارند. بنابراین، زیاد تمرین کنید و صبور باشید. به یاد داشته باشید که اتفاقات بزرگ در یک روز به سرانجام نرسیدند.

همچنین بسیار مهم است که نسبت به کار خود علاقه داشته باشید. حتی زمانی که به دنبال اولین پروژه خود هستید، به جای تمرکز بر روی پول، بر روی کسب تجربه تمرکز کنید. مشکلات و چالش های طراحی را به عنوان فرصتی برای یادگیری در نظر بگیرید. اگر این توصیه‌ها را دنبال کنید، روزی خواهید دید که وب‌سایت‌هایی در سطح جهانی طراحی می‌کنید.

بنیامین خلیلی

بنیامین خلیلی

نویسنده از: 1400/06/30

دیدگاه خود را بنویسید

Retry Layer 1