آیا فریلنسری برای مبتدیان خوب است؟

آیا فریلنسری برای مبتدیان خوب است؟

از آنجایی که محبوبیت کسب درآمد از طریق فریلنسینگ در چند سال گذشته به شدت رو به رشد بوده است، افراد بسیاری هستند که می خواهند به کسب درآمد از این مسیر روی بیاورند. اما در این میان عده ای هستند که نه تنها در فریلنسینگ، بلکه در حوزه کاری خود تازه کار هستند. بدون شک مهم ترین سؤال این افراد این است که آیا کسب درآمد از طریق فریلنسری برای مبتدیان گزینه مناسبی است یا خیر. اگر این سؤال شما هم هست،  این مطلب ما را همراهی کنید تا پاسخ آن را با هم ببینیم.

آیا فریلنسرهای مبتدی می توانند پروژه پیدا کنند؟

اجازه دهید همین ابتدای امر شما را با یک واقعیت جالب آشنا کنیم. تا قبل از سال 2020، اکثر شرکت ها و مجموعه ها ترجیح می دادند که برای نیروهای کلیدی و متخصص خود به سراغ فریلنسرها نروند. در واقع در بسیاری از موارد با فریلنسرها برای کارهای ساده تر و مبتدی تر همکاری می شد. اما از سال 2020 به بعد، درصد بسیار بیشتری از شرکت ها تصمیم گرفتند که برای موقعیت های شغلی تخصصی تر خود با فریلنسرها همکاری کنند. دلیل این امر نیز آن بود که همه افراد و از جمله شرکت ها، این واقعیت را درک کردند که کار به صورت فریلنسری به معنی متخصص نبودن یا اعتبار نداشتن نیست.

بر این اساس قبل از این اتفاقات اخیر، در واقع این فریلنسرهای متخصص و حرفه ای تر بودند که نگران پیدا کردن پروژه های جدید خود می شدند. بنابراین باید بدانید که فریلنسری نه تنها برای مبتدیان نقطه شروع اشتباهی نیست، بلکه می تواند یک انتخاب هوشمندانه باشد و شما را با یک بازار کار فوق العاده ارتباط دهد.

به عبارت دیگر، فریلنسینگ در حال حاضر برای هر دو دسته مبتدیان و حرفه ای ها، از پتانسیل بی نظیری برخوردار است. فقط کافیست سطح مهارت خود را تعیین کنید و در همان شاخه به دنبال پروژه باشید. برای مثال یک شرکت طراحی و تولید نرم افزار را تصور کنید که مایل است با برنامه نویسان فریلنسر همکاری کند. بدون شک این شرکت هم به برنامه نویسان Senior (مبتدی) نیاز دارد و هم به برنامه نویسان Junior (حرفه ای). پس شما فقط باید سعی کنید آن موقعیت شغلی که دقیقاً مناسب خودتان است را پیدا کنید.

آیا فریلنسری درامد خوبی برای مبتدیان دارد؟

یک واقعیت جذاب و هیجان انگیز دیگر نیز درباره فریلنسری وجود دارد؛ در سرتاسر دنیا فریلنسرها ساعات کمتری را در یک هفته به نسبت کارمندان کار می کنند. علاوه بر این میانگین درآمد آنها نیز از کارمندان بیشتر است (تقریباً 3 برابر). اگر شما هم بتوانید خود را بالا بکشید و تبدیل به یک فریلنسر حرفه ای شوید، بدون شک می توانید به چنین هدفی دست پیدا کنید. اما در ابتدای راه چه؟ آیا یک فریلنسر مبتدی می تواند چند برابر یک کارمند درآمد داشته باشد؟

بدون شک درآمد شما در ابتدای کارتان احتمالاً چندان بالا نخواهد بود. چرا که شما هنوز شبکه ارتباطی خود را نساخته اید و بیشتر باید به فکر جمع کردن نمونه کار باشید. در واقع یکی از راه های جذب پروژه های جدید در ابتدای مسیر فریلنسینگ، داشتن تعرفه های نسبتاً پایین است. بنابراین به طور کلی وقتی در حرفه خود و در فریلنسینگ تازه کار هستید، نباید انتظار حقوق بالا در یک ماه را داشته باشید.

درآمد فریلنسرهای مبتدی به چه فاکتورهایی بستگی دارد؟

اما بیایید کمی دقیق تر به این موضوع بپردازیم. این که به عنوان یک فریلنسر چه در ابتدای مسیر و چه حتی وقتی حرفه ای تر شدید چه قدر درآمد داشته باشید، به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد.  قطعاً اولین فاکتور، میزان مهارت شماست. اما فاکتورهای دیگر نیز عبارت اند از:

  • میزان عرضه و تقاضا
  • نظرات درباره پروژه های قبلی شما
  • میزان شهرت شما

علاوه بر این بعضی از حوزه های کاری در هر بازه زمانی بازار داغ تری دارند. به عنوان مثال در حال حاضر اگر طراح و توسعه دهنده وب سایت یا دیجیتال مارکتر باشید، می توانید انتظار درآمد بالاتری را داشته باشید.

در نتیجه می توان این جمع بندی را داشت که درآمد فریلنسری برای مبتدیان، احتمالاً چندان بالا نخواهد بود. اما اگر بتوانید از همان ابتدا بازاریابی خوبی برای کارهای خود داشته باشید و کار خود را با کیفیت بالایی انجام دهید، درآمدتان به نسبت کارمندی در همان حوزه به عنوان یک مبتدی، بیشتر هم خواهد بود.

چند نکته برای کسب درآمد از فریلنسری برای مبتدیان

کار به صورت فریلنسری، چالش های مختص خود را دارد. از مدیریت زمان گرفته تا مدیریت مالی، همگی می توانند در فریلنسری تبدیل به یک چالش شوند. طبیعتاً این چالش ها برای فردی که در حوزه خود تازه کار و در فریلنسری مبتدی است، بیشتر هم خواهند بود.

بزرگ ترین چالشی که شما به عنوان یک فریلنسر مبتدی با آن مواجه خواهید بود، نداشتن شبکه ای از ارتباطات و مشتریان است. همین امر هم باعث می شود که احتمالاً سخت تر بتوانید پروژه های جدید خود را پیدا کنید. اما همه فریلنسرهای موفقی که همیشه درخواست همکاری دارند، از همین نقطه شروع کرده اند. پس شما در جای غلطی نایستاده اید! بلکه فقط باید برای بهتر شدن آینده کاری خود تلاش کنید. به همین منظور در ادامه به 5 نکته برای شروع فریلنسری برای مبتدیان اشاره می کنیم که می توانند سرعت حرکت شما را چند برابر کنند.

1- برای خود نمونه کار بسازید

نمونه کار برای یک فریلنسر از نان شب هم واجب تر است. داشتن نمونه کارهای متنوع و باکیفیت می توانند شما را در میدان رقابت، به یک فریلنسر حرفه ای نزدیک کنند. پس برای خود پروژه هایی را تعریف کنید و یک بازه زمانی را برای آن انتخاب کنید. به همین ترتیب سعی کنید چند پروژه را انجام داده و به عنوان نمونه کار در رزومه خود قرار دهید.

در انجام این نمونه کارها دقت کنید که تا جای ممکن تنوع را حفظ کنید. با این کار به مشتریان احتمالی آینده خود نشان می دهید  که توانایی همکاری با انواع پروژه ها را دارید.

2- جمع آوری نمونه کارهای خوب را به درآمد ترجیح دهید

یکی از مهم ترین مواردی که باید در فریلنسری به عنوان یک مبتدی برایآن تلاش کنید، جمع آوری یک رزومه قدرتمند است. اما این رزومه قوی چطور به دست می آید؟ با کار کردن با شرکت ها و پروژه های بزرگ و معتبر.

فرض کنید قرار است با یکی از بهترین  شرکت های حوزه کاری خود، همکاری کنید؛ اما دستمزدی که این شرکت پیشنهاد داده چندان ایدئال نیست. اینجاست که بهتر است به عنوان یک فریلنسر مبتدی، وسوسه ها را کنار بگذارید و با این شرکت با همان تعرفه کم همکاری کنید. چرا که همکاری با این شرکت می تواند یک نشان اعتبار با شما محسوب شود که پروژه های پربارتر را برایتان به ارمغان می آورد.

3- بر همه مهارت های خود تأکید کنید

بله، شما در حرفه خود و در فریلنسری مبتدی هستید؛ اما باز هم قطعاً مهارت هایی دارید که بعضی گروه ها به آنها نیاز دارند. از آنجایی که به عنوان یک فرد مبتدی هنوز نتوانسته اید مهارت های خود را در عمل به گروه های مختلف اثبات کنید، باید خودتان بر مهارت هایتان تأکید کنید.

اما دقت کنید که این مهارت ها فقط به مهارت اصلی شما خلاصه نمی شوند. بلکه باید برای پربارتر کردن رزومه خود، به مهارت های فرعی خود نیز اشاره کنید. مثلاً اگر در مدیریت زمان خوب هستید، حتماً در رزومه خود به آن اشاره کنید. یا اگر در کار با برنامه های ارتباطی حرفه ای هستید، این مورد را در رزومه خود ذکر کنید (مهارتی که در فریلنسری بسیار مهم است).

4- وب سایت خود را بسازید

آیا می خواهید در ابتدای فریلنسسینگ خود، راحت تر بتوانید پروژه های جدید را پیدا کرده و اعتماد مخاطبان را جلب کنید؟ اگر پاسخ مثبت است، یک وب سایت برای خود بسازید. در این سایت مهارت های خود را معرفی کرده و راه های ارتباطی خود را روشن کنید. مهم تر از همه این که نمونه کارهای متنوعتان را در آن قرار دهید.

وب سایت خود را بسازید

5- در جای درستی به دنبال پروژه باشید

همانطور که بالاتر هم اشاره کردیم، از بزرگ ترین چالش هایی که به عنوان یک مبتدی در فریلنسری با آن دست و پنجه نرم خواهید کرد، پیدا کردن پروژه است. اما اگر بتوانید هوشمندانه به دنبال پروژه های جدید باشید، این چالش را با موفقیت پشت سر خواهید گذاشت.

یکی از رایح ترین روش هایی که فریلنسرها کار خود را معرفی می کنند، استفاده از پلتفرم های مختص این کار است. اما دقت کنید که بهتر است به جای این که خدمات خود در چندین و چند پلتفرم تعریف کنید، وقت خود را روی پلتفرم هایی بگذارید که احتمال می دهید مؤثرتر اند. برای مثال اگر تعداد فریلنسرهایی که در یک پلتفرم ثبت نام کرده اند بسیار زیاد است، احتمال این که کار شما به عنوان یک فریلنسر مبتدی دیده شود، بسیار کمتر است. علاوه بر این سعی کنید پلتفرم های تخصصی تر و حرفه ای تر را انتخاب کنید. برای مثال اگر در حوزه طراحی گرافیک فعالیت می کنید، بهتر است به سراغ پلتفرمی بروید که مختص فریلنسرهای همین حوزه طراحی شده است.

به عنوان مثال پلتفرم ژاکت سرویس یکی از وب سایت هایی است که فریلنسرهای چند حوزه ویژه را با کارفرماها آشنا می کند. این حوزه ها شامل موارد زیر هستند:

  • طراحی سایت
  • طراحی گرافیک
  • خدمات وردپرس
  • سئو و بهینه سازی
  • تولید محتوا

ساز و کار  ژاکت سرویس چگونه است؟

نحوه کار در این سرویس به این ترتیب است که شما خدمات و تعرفه های خود را درآن تعریف می کنید. سپس این اطلاعات در یک رابط کاربری واضح و روان به مشتریان نمایش داده می شوند. در نهایت هر یک از این کارفرماها می توانند در صورت تمایل به راحتی با شما همکاری کنند.

یکی از مزایای ژاکت سرویس این است که از زیر مجموعه های مارکت تخصصی محصولات وردپرسی ژاکت است. بر همین اساس نیز مورد اعتماد بسیاری از کارفرماهاست. بنابراین احتمال پیدا کردن پروژه های آینده شما در این پلتفرم بیشتر خواهد بود.

در آخر

کسب درآمد از طریق فریلنسری برای مبتدیان، در خیلی از جنبه ها مانند کار کارمندی است. یکی از مهم ترین وجوه اشتراک این دو نیز که در این مطلب به آن پرداختیم، این است که هر دو می توانند نقطه شروع استانداری برای تازه کاران باشند. در واقع همانطور که یک فرد مبتدی می تواند از طریق کارمندی به عنوان یک مبتدی کسب درآمد کند، می تواند مهارت های ابتدایی خود را از طریق فریلنسینگ نیز ارائه دهد.

اگر در آستانه ورود به دنیای فریلسینگ هستید، می توانید روی کمک ما حساب کنید. کافیست پروفایل خود را در ژاکت سرویس بسازید، تا به جمع فریلنسرهای این مجموعه بپیوندید.

بنیامین خلیلی

بنیامین خلیلی

نویسنده از: 1400/06/30

دیدگاه خود را بنویسید

Retry Layer 1